Tehnika vbrizgavanja

PRAVILEN VNOS INZULINA V TKIVO

Izogibanje zapletom

 

Pravilna tehnika vbrizganja zagotavlja pravilen vnos inzulina v tkivo in pravočasno sproščanje inzulina v telesu, s tem pa tudi izogibanje zapletom.

 

Izbira vbodnega mesta

Injicirati moramo v podkožno maščobno tkivo (subkutano), da zagotovimo čim boljšo razpoložljivost inzulina.

Primerna vbodna mesta

Inzulin lahko vbrizgamo v različne dele telesa. Zdravnik vam bo priporočil vbrizganje inzulina v stegno, trebuh, zadnjico ali nadlaket. Ta vbodna mesta je priporočljivo spreminjati, da preprečite draženje kože ali otekanje, zaradi česar je težje predvideti učinek inzulina.

Hitro delujoče inzuline (inzulinske analoge in mešane inzuline) je treba dajati v naslednja mesta:

  • trebuh
  • stegno

Za počasno delujoče inzuline (inzulini z upočasnjenim delovanjem ali mešani inzulini) je priporočeno mesto vbrizganja:

  • zadnjica

    Hitrost absorpcije inzulina

    • Stegno: počasi
    • Roke: srednje
    • Trebuh: hitro
    • Zadnjica: počasi

      Injekcije v roko niso priporočljive, razen če nam pomaga druga oseba in drži kožno gubo. Čez dan je priporočljivo uporabiti različna mesta vbrizganja. Vsaka nova injekcija mora biti za prst oddaljena od zadnjega vbodnega mesta.

      Tedensko menjajte levo in desno polovico telesa. V oddelku prenosov so krožne predloge, ki pomagajo pri pravilnih injekcijah v trebuh in stegna (za otroke in odrasle).

      Injiciranje v kožno gubo

      Da bi zagotovili vbrizganje v podkožno in ne v mišično tkivo, je priporočljivo narediti kožno gubo in vanjo vbrizgati inzulin. Za to lahko uporabite igle za inzulinske peresnike dolžine 12/12,7 mm ali 8 mm. Le otroci ali zelo vitki odrasli lahko uporabljajo igle dolžine 5/6 mm. Injicirate lahko pod kotom 90° ali 45° – odvisno od tega, kaj osebi bolj ustreza.  Za pravilno držanje kožne gube uporabljajte samo palec in kazalec. Pravilno kožno gubo naredimo le z uporabo palca in kazalca. Stisnemo samo kožo in podkožno tkivo brez mišičnega tkiva.

       

        Vbrizganje brez kožne gube

        Vbrizganje inzulina brez kožne gube je priporočljivo pod kotom 45°(dolžina igle 12,7/8 mm). Le pri vbrizganju v zadnjico je sprejemljiv kot 90°. Z uporabo krajših igel je mogoče preprečiti vbod v mišično tkivo, vendar te niso priporočljive za vsakogar.

         

        Pravilna dolžina igle za peresnik

        Izbira pravilne dolžine igle za peresnik

        Starost bolnika

        Teža
        (ITM)

        Priporočena dolžina igle brez kožne gubePriporočena dolžina igle za peresnik s kožno gubo

        Otroci, mlajši
        od 12 let, zelo vitki odrasli

        vsi6 mm6 mm, 8 mm
        Mladostniki
        (12–18 let)
        Povprečna teža6 mm8 mm
        Mladostniki
        (12–18 let)
        Povprečna teža*6 mm, 8 mm8 mm, 10 mm
        OdrasliPovprečna teža6 mm, 8 mm8 mm, 10 mm
        OdrasliPovprečna teža*8 mm, 10 mm10 mm, 12 mm

        *Čezmerna teža = (ITM>25)
         

        Ponovna uporaba igle za peresnike je lahko nevarna!
        Kristaliziran inzulin, ki ostane od prejšnjega vbrizganja, lahko ovira pretok in povzroči netočno odmerjanje inzulina

        Za vsako vbrizganje uporabite novo iglo za peresnik!
        S svežo iglo za peresnik za vsako merjenje lahko sami zagotovite čim manj boleč vbod. Igle za peresnike imajo izredno tanke konice, ki se poškodujejo že po prvi uporabi. Z vsako nadaljnjo uporabo še bolj otopijo in na njih nastanejo majhne bodice. Zato so naslednji vbodi bolj boleči in lahko celo poškodujejo tkivo, kar lahko povzroči lipohipertrofijo.  Prevleka za lažje drsenje se izrabi že po prvem vbrizganju, zato lahko ponovna uporaba povzroči nepotrebno bolečino.


        Pazite na čistočo.
        Igla za inzulinski peresnik je sterilni izdelek za enkratno uporabo in jo lahko uporabite samo enkrat. Z vsakim vbodom lahko na igli ostanejo zelo majhne sledi krvi in tkiva, ki so vidne le z mikroskopom. Zato svetujemo, da igle ne uporabite več kot enkrat.

         

        Pravilno shranjevanje inzulina

        Inzulin je občutljiv na vplive okolja. Neuporabljen inzulin morate hraniti v hladilniku pri 4–8 °C v prostoru za zelenjavo. Pazite, da nikoli ne zamrzne (niti za kratek čas). Da bi preprečili pekoč občutek pri vbrizgavanju hladnega inzulina, lahko hranite uporabljen inzulin pri sobni temperaturi, vendar mora biti zaščiten pred neposredno sončno svetlobo in toploto. Polni učinek inzulina je zagotovljen v obdobju najmanj 4 tednov.

        Če morate biti dlje pri zelo nizkih ali visokih temperaturah, ko ste na primer na potovanju, je priporočljivo hraniti inzulin v posebni hladilni torbici za zdravila ali izolirni posodi iz pene ali stiropora. Pri pravilnem shranjevanju ostane videz inzulina nespremenjen. Če spremeni videz, izgubi učinek zniževanja sladkorja v krvi in ga ne ne smete uporabiti. Na to morate biti pozorni, če poleti potujete v vroča območja.