Peroralni antidiabetiki

ZNIŽEVANJE RAVNI SLADKORJA V KRVI

 

Peroralni antidiabetiki znižujejo raven glukoze v krvi. Potrebe bolnikov s sladkorno boleznijo se na splošno razlikujejo glede na zdravilo, odmerek in zdravljenje z zdravilom. To je odvisno od vrste in intenzivnosti bolezni, starosti, teže, obstoječih poznih zapletov in sočasnih bolezni.

 

Obstajajo različne skupine antidiabetičnih zdravil:

Biguanidi: Iz te skupine se še vedno uporablja le metformin, ki deluje na različne načine: zmanjšuje inzulinsko rezistenco oziroma zmanjšano odzivnost telesa na inzulin s povečanim vstopom glukoze v celice. Poleg tega metformin preprečuje glukoneogenezo v jetrih in prehajanje ogljikovih hidratov iz črevesja. Pozitivno vpliva tudi na presnovo maščob.
 
Sulfonilsečnine: Njihov učinek na znižanje ravni sladkorja v krvi je posledica povečane proizvodnje inzulina. Zdravljenje z njimi je možno, dokler niso celice trebušne slinavke, ki proizvajajo inzulin, poškodovane ali popolnoma uničene. Zato je ta skupina zdravil primerna za diabetike tipa 2, ki potrebujejo podporo pri lastni proizvodnji inzulina v telesu.  
 
Zaviralci absorpcije glukoze: Ti zavirajo absorpcijo glukoze iz črevesja v kri in s tem omogočijo inzulinu učinkovitejšo razgradnjo glukoze. Če se zdravilo jemlje s hrano, pomaga preprečevati visoko raven glukoze po obroku.

Spodbujevalci občutljivosti na inzulin (senzibilizatorji): Učinek te skupine zdravil na sladkorno bolezen je popolnoma drugačen. Vnos glukoze v periferne mišice in maščobno tkivo se poveča, ne da bi potrebovali večje količine inzulina. Telo se občutljivejše odzove na inzulin, s tem pa se zmanjša odpornost telesa na inzulin. Tako se popolnoma uravna vrednost sladkorja v krvi pri sladkorni bolezni tipa 2.

 

Več informacij:
Inzulin 
Vrste inzulinske terapije
Tehnika vbrizgavanja inzulina