Prehranske vlaknine
ZDRAVO ZA ČREVESNO FLORO, KRVNI SLADKOR IN HOLESTEROL
Saturatorji s pozitivnimi učinki
Prehranske vlaknine so rastlinske sestavine, ki jih ni mogoče prebaviti, vendar jih bakterije v našem črevesju potrebujejo, da ostanejo zdrave. Prehranske vlaknine ne zagotavljajo kalorij in ne zvišujejo ravni sladkorja v krvi. Podaljšujejo občutek sitosti in upočasnjujejo dvigovanje ravni sladkorja v krvi. Na dan je treba zaužiti približno 30–40 g vlaknin.
Sadje, solate, zelenjava, stročnice, oreščki, polnozrnati izdelki, kot so polnozrnati kruh, testenine, riž, žitni kosmiči in moka, sodijo v prehrano, bogato z vlakninami. Živila z nizko vsebnostjo vlaknin vključujejo bagete, zvitke, toast, pecivo, torte in sladkarije. Ta skoraj ne nasitijo in tudi zelo hitro dvignejo raven sladkorja v krvi.
Na srečo je uvajanje diete z visoko vsebnostjo vlaknin zelo preprosto –v svojo dnevno prehrano vključite več živil z visoko vsebnostjo vlaknin. Morda boste ugotovili, da imajo nekatera vaša najljubša živila vseeno višjo vsebnost vlaknin, zato jih boste z veseljem pojedli več.
Druga prednost prehrane z veliko vsebnostjo vlaknin je pozitiven vpliv na raven holesterola in podpiranje prebave. Vendar pa morate paziti, da pijete dovolj tekočine (vsaj 2 litra), da prehranske vlaknine dovolj nabreknejo in razvijejo zdrav učinek.
Kaj lahko prehranske vlaknine prispevajo k mojemu zdravju?
Prehranske vlaknine ...
spodbujajo proizvodnjo sline
spodbujajo prebavo
dajejo občutek sitosti
vežejo toksine
vzdržujejo črevesno floro
znižujejo raven sladkorja v krvi
znižujejo raven holesterola
Počasi povečujte količino vlaknin v prehrani
Telo počasi navadite na več vlaknin v hrani, prehitra sprememba lahko povzroči napenjanje. Cilj je z užitkom izbrati pravo količino in sestavo hrane, da bi izboljšali svoje počutje in dobro uredili raven sladkorja v krvi.
V vsakdanjem življenju lahko že ob zajtrku dobite dober delež vlaknin, na primer s polnozrnatim kruhom, svežo zelenjavo ali polnozrnatimi ovsenimi kosmiči s semeni in sadjem. Zelo primeren je tudi musli z žitnimi kosmiči, lanenimi semeni in jabolkom.
Za kosilo lahko običajne rezance zamenjate s polnozrnatimi testeninami in tako brez dodatnega napora občutno povečate količino prehranskih vlaknin. Povečajte vsebnost zelenjave v omaki in ne uživajte le v okusnem kosilu, temveč tudi v dolgoročnem pozitivnem vplivu na svoje zdravje.
Dober delež vlaknin imajo tudi maline, robide ali mandlji, zato so idealni prigrizek med obroki.
Dan zaključite z okusno večerjo z brokolijem, grahom, solato iz surovega korenja in polnozrnatim rižem.
Poiščite svoja najljubša živila z visoko vsebnostjo vlaknin ter preprosto združite zdravje in užitek.